Výživa obřích plemen psů

 

Fakta kolem výživy

 

Výživa velkého psa je časově (pokud připravujete potravu doma) i finančně náročná.

Psi obřích plemen (nad 45kg)  dospívají ve věku 15-24 měsíců, růst je pak ukončen zhruba v 18. měsíci věku. Vývoj kostry je ukončen až ve věku 24 měsíců. Přinejmenším do té doby je třeba myslet na to, abychom psa nesprávnou výživou v jeho vývoji „nepodtrhli“.

Rychlý fyzický růst s sebou nese i zdravotní rizika. Rizikové je období od 3. měsíce věku, kdy začne štěně překotně růst. Majitel hledí v úžasu na rapidně se zvětšujícího milánka, a má-li

dobré srdce, pomyslí si: Roste jako z vody, tož ho musíme fedrovat, aby nebyl jak lunt! Také ti, co chtějí mít většího psa než soused, vymění menší misku za jednou tak velkou. Chyba!

Nadměrnými dávkami potravy podpoří ještě rychlejší růst, což mnohdy vede k fatálním kosterním defektům.

Rychlost růstu u většiny obřích plemen kulminuje ve věku 6. měsíců. Nadměrná hmotnost štěněte pak neúměrně zatěžuje pohybový aparát, zejména kosti, klouby, šlachy a vazy.

Štěně má prošláplé tlapky, kulhá, rentgen odhalí dysplazii kyčelních kloubů a pouhé oko objeví nejrůznější postojové abnormality. Poruchy ve vývoji kostry tedy způsobuje nejen nedostatek potravy (podvýživa až rachitida), ale i nadbytek potravy (menší či větší nadváha).

Dále se na poruchách ve vývoji kostry a na kloubních anomáliích podílí jak nadměrná fyzická zátěž (dlouhé pochody, skákání z výšek nebo přes překážky atd.), tak nedostatek či nadbytek vápníku (osteochondróza).

Šelmy psovité nejsou sice specializovaní masožravci, a to samé platí i pro psa domácího. Divoce žijící psovité šelmy vedeny instinktem si doplňují svůj jídelníček o larvy hmyzu, hlodavce, ptačí vajíčka, hady raky, houby, naklíčené žaludy a různé druhy ovoce, vyhrabávají a požírají kořínky, spásají pupeny a různé druhy travin, a kdybychom neříkali „Fuj!“ a „Nesbírat!“

a „Koukej to vyplivnout ty čuně!“, dělal by to při venčení i náš psí miláček. Také on totiž potřebuje pro zdravý život víc než maso.

Pes už nežije ve volné přírodě, a nemůže si tedy podle potřeb organismu doplňovat svůj jídelníček. Proto ho musíme krmit promyšleně, aby mu nic nechybělo.

Může-li se pes z ničeho nic po něčem „utlouct“, vždy to něco signalizuje: pouze 10% psů olizuje zdi a sbírá slepičí či psí hovínka z rozvernosti, zbytek trpí deficitem pro organismus významných živin (vápník) a vitamínů (vitamíny řady B a vitamín K2).

 

Hlavní složky potravy jsou:

a)      bílkoviny pro energii

b)      tuky pro energii a dobrý stav srsti

c)      vitamíny a minerální látky pro nezbytné chemické reakce v těle

d)      vláknina pro správné zažívání a peristaltiku střev

e)      voda pro všechny děje, které v těle probíhají

 

Kromě věku a stupně aktivity musíme brát v úvahu prostředí, březost, kojení a zdravotní stav, to vše má vliv na potřebu zvířete.

Je velmi důležité psa, zejména štěně a starého psa, nepřekrmovat a zmenšit krmnou dávku při prvních příznacích obezity.



Maso: Chudé na vápník a bohaté na fosfor. Při krmení pouze libovým masem se tělu nedostává tuku a poměr živin je nevyvážený. Proto připravujeme-li psovi  domácí stravu (maso s rýží a zeleninou), přidáváme do hotového lžíci čerstvého sádla a dle návodu výrobce dávku vybalancované směsi minerálií a vitamínů. 

Játra: by neměla tvořit víc než 5 procent celkové krmné dávky

Ryby: Bohaté na bílkoviny a minerální látky, některé druhy i na tuk. 

Sýry a mléčné výrobky: Bohaté na bílkoviny, tuky a minerální látky. Nezkrmujeme sladké kravské mléko, pouze zakysané mléčné výrobky. Pro psy všech věkových kategorií je ideální kozí mléko se zašlehaným žloutkem.

Obiloviny: nedávám

Zelenina: mrkev, kedlubny, brokolkice, zelí, cuketa, dýně, meloun, 

Ovoce: dle chuti, ne však hroznové víno

Vejce: Žloutek vařený i syrový, bílek pouze vařený.

 

Psa je nutno nechat žrát trávu – pes pak spolu s ní vyzvrátí pozřené chlupy a nestrávené části potravy a vyčistí si žaludek. Spásání ostrých stébel trávy je tedy instinktivní „ozdravné“ chování. Pes, který prožije život na vybetonovaném dvorku nebo na řetěze u boudy je tedy po všech stránkách chudák.

Psovi v žádném případě nedáváme tříštivé kosti (vepřová žebírka) a kosti z pečeného kuřete či králíka!

Zde odkaz na moje stránky o BARFu:  barfprospivapsum.blogspot.cz/2016/10/blog-post.html