krmení syrovým masem BARF 

barf-v-praxi.webnode.cz/barf-bez-tabulek/

 

Co je to BARF?


BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby  = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),  = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina a ovoce. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka.


Tento způsob krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost krmení na chovatele. Možná i proto je předmětem častých sporů jak majitelů psů, chovatelů, tak i veterinárních lékařů. Obzvláště v době granulového boomu, kdy jsme denně masírováni reklamou na granule prémiové, superprémiové, ultra super prémiové.......platinové......,které náš pes k životu nezbytně potřebuje, které mu zajistí dloooouhý život a které jsou prostě to jediné správné krmení pro našeho miláčka.

Opravdu jsou granule a jiná průmyslově vyráběná krmiva (konzervy) to nejlepší? Jedli by jste to celý život vy?

Myslím, že vy, co jste se dostali až k tomu, aby jste si o přirozeném krmení něco zjistili, máte v této otázce jasno a nemusíte zkoušet se týden živit instantními polévkami, které jsou asi tak stejně výživné jako granule, aby jste věděli jaká je to "dobrota".

Teď by to možná mohlo vypadat jako "reklama na maso" a naprosté odsouzení těch co krmí granulemi. Ale nic není jenom černé nebo bílé a já sama jsem granulemi a konzervami krmila docela dlouho. Stejně tak jako spousta jiných lidí jsem měla pocit, že čím dražší granule koupím, tím líp se pejsek bude mít a že každý den dostane všechno co potřebuje a tak tady bude dlouho a spokojený. Ale po několika letech takového krmení kdy začaly zažívací potíže, kožní potíže a hlavně boje o to kdo déle vydrží - jestli granule v misce nebo panička, jsem přešla na krmení doma připravenou syrovou stravou. To jen na vysvětlenou pro ty, kterých by se moje výroky o granulích a konzervách mohly dotknout nebo by se jim zdály moc radikální.

Proč BARF?

A proč tedy úzký, ale stále větší, okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem -  BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru strašně vzdálená. Možná můžete říct, že přece dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá a tak přece nemusí být krmen jako vlk. Ano vzhledově a povahově spolu často mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají pořád stejné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy, takže než "vyrobíme" psa granulového bude to ještě chvíli trvat.


Podle různých výzkumů a statistik se pomalu dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.

A tak stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je BARF.

 

Mýty o krmení syrovým masem

 

Mnozí lidé se obávají krmit syrovým masem kvůli různým mýtům a předsudkům. Pokusím se tedy ty nejčastější objasnit.

Pes který ochutná krev se stane nebezpečným a pravděpodobně vás v brzké době sežere i s celou rodinou - takovéto chování nebylo v souvislosti s krmením syrového masa nikdy zaznamenáno. Původ může mít v dobách, kdy bylo běžné chovat psy uvázané u boudy a pes, který byl takto výživně krmen měl více energie a tak se ji snažil vybít štěkáním a skákáním - mohlo se zdát že je agresivní.

Syrové maso je nebezpečné - salmonela, paraziti....

- celý trávící systém psa je uzpůsoben k trávení syrové potravy - pH v žaludku psa krmeného syrovou potravou je 0,7-0,9, což je srovnatelné s kyselinou (pH v žaludku člověka je 4-5), která původce salmonely, škodlivé bakterie, plísně a parazity spolehlivě zničí. Navíc syrové maso je tráveno max. 24 hodin, takže i přeživší škůdci nemají dostatek času se ve střevě zabydlet. Oproti tomu granule zůstávají v trávícím traktu i 3-4 dny a tak může docházet k hnilobným procesům a množení bakterií.
 

Kosti jsou životu nebezpečné

- na tom něco pravdy je, ale pouze v případě, že se jedná o kosti vařené. Tepelnou úpravou kosti ztvrdnou a lámou se na ostré kousky. Zejména kosti drůbeží a králičí. Lom u syrových kostí není tak ostrý a tvrdý. Sliny psa kosti dostatečně obalí a tak nehrozí jejich zapíchnutí do krku a žaludeční kyseliny kosti natráví tak, že do střeva už jdou měkké.

Syrová strava je drahá

- pokud bychom nakupovali maso v lidské kvalitě, asi by i byla. Ale v dnešní době už je spousta firem specializujících se na prodej masa pro psy - Vetamix, Falco, Ravell, Grand Jeseničan .... Nebo i u našeho řezníka můžeme koupit různé odřezky masa a kosti za velmi nízkou cenu. Potom se dostaneme na cenu průměrných granulí.
 

Krmení je časově náročné

- ano, porcování a uchovávání masa je složitější a časově náročnější než odsypávání granulí. Ale není lepší odměna než s chutí žeroucí pes!

Syrovou stravou nelze psa dostatečně zaopatřit

- lze, jenom to dá trochu práce a musí se u toho přemýšlet. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes! Důkazy o tom hledejte u chovatelů, kteří takto dlouhodobě svoje miláčky krmí.

Krmná dávka musí být vyvážená

- ano musí být vyvážená, ale ne denně, jak nás nabádají výrobci a prodejci granulí, ale v řádech týdnů až měsíců

 

Co syrová strava umí

·         omezená tvroba zubního kamene

·         zdravá a lesklá srst

·         silný imunitní systém

·         méně parazitů

·         pevné svaly, šlachy a vazy

·         menší objem extrementů

·         méně růstových problémů

·         menší riziko torze žaludku

·         žádný nepříjemný pach

=

zdravý a vitální pes s dobrou náladou

 

BARF v praxi

 
Konečně jsme se dopracovali k tomu, co vás jistě zajímá nejvíc - tedy jak syrovou stravou správně krmit.

Na začátku chci ještě jednou připomenout, že vyváženost krmné dávky se počítá v řádech týdnů! Řekněme tedy, že krmení by mělo být vyvážené v rámci 1 měsíce.

Dále je nutné brát v potaz, že každý pes je orginál a tak musíme přihlížet ke konkrétním potřebám toho kterého jedince - větší/menší zátěž, alergie, nemoc apod.

Denní krmná dávka by měla činit 2-3% ideální hmotnosti psa. Podíl masa a příloh -  70/30, 80/20 - podle kondice, zdravotního stavu a zátěže psa.

co se myslí masem - svalovina, vnitřnosti, kosti

co jsou přílohy - zelenina, ovoce, bylinky, rýže, vločky, těstoviny

co jsou doplňky - oleje, minerální přípravky, vitamíny

 

MASO

v objemu všech dávek tvoří maso cca 70-80%.

Maso můžeme krmit v podstatě jakékoli. Nejvhodnější a nejdostupnější je maso hovězí, drůbeží a ryby. Vepřové maso je méně vhodné, protože je tučnější a tak může u citlivějších jedinců způsobit průjem. U zvěřiny a králičích vnitřností je větší riziko přenosu parazitů, proto se někdy  doporučuje je převařit. Ovšem při důkladném přemrazení (hluboké zmrazení alespoň na 48 hodin) se většina parazitů zničí a se zbytkem si poradí žaludek psa, takže vaření je dle mého názoru zbytečné. Přemrazit se doporučuje každé maso, i to v "lidské" kvalitě (člověk si maso tepelně zpracuje).

Maso krmíme pokud možno v co největších kusech, aby byl pes nucen maso žvýkat a tak používal žvýkací svaly a zuby. Né každý pes je ale z velké flákoty nadšený a tak je zpočátku dobré mu maso nakrájet na přiměřeně velké kousky, které můžeme postupně zvětšovat. Někdy se může stát, že pes sežere maso moc rychle - zhltá ho -a pak ho vyzvrací a chce pozřít znovu. I když se vám to možná zdá nechutné, nebraňte mu v tom, nic se mu nestane.

Moje zkušenost je, zatím podávat maso nahrubo mleté, protože moji psi jsou zvyklý na granule a velké kusy masa jim zatím činí jisté obtíže.


KOSTI

kosti tvoří cca 20-30% z celkového objemu masa.

Kosti dáváme vždy syrové. NIKDY vařené !!! Vařené nebo jinak tepelně upravené (pečené...) kosti mohou být nebezpečné! Tepelnou úpravou totiž kosti změní strukturu a lámou se na velmi ostré kousky.

Můžeme dávat jakékoli, nejlépe masité - obalené masem. Pokud je masa na kostech málo (ořezaná vepřová žebra apod.), můžou ve větších dávkách způsobit zácpu, proto jich nepodávejte moc. Pokud takové kosti krmíme, upravíme celou krmnou dávku - přidáme více masa, doplníme lžičkou oleje.


Ke krmení jsou nejlepší kuřecí nebo krůtí křídla, stehna, krky, skelety... V případě že nemůžeme krmit drůbeží maso, např. z důvodu alergie, jsou vhodné kosti králičí nebo žebra a lopatky z menších zvířat - vepřová, jehněčí apod.

Pro zabavení pak dávme velké hovězí kosti i s klouby nebo kosti morkové apod.
 

PŘÍLOHY

přílohy tvoří cca 20-30% z celkové dávky.

Přílohami se myslí hlavně zelenina a ovoce (v poměru cca 80/20). Rýže, vločky, těstoviny a jiné obilniny nejsou úplně vhodné a měly by se používat spíš jako "nouzovka" pro případ, kdy zrovna nemáme po ruce dostatečné množství zeleniny. Také musíme myslet na to, že ne každý pes obilniny snáší. Obzvláště těstoviny mohou způsobit průjem! Naopak rýže je "stavěcí" a tak nám může v některých případech pomoci (musí se hodně rozvařit a podat i s vodou ve které se vařila)

Zeleninu podáváme nejlépe syrovou nebo max. spařenou. Vařená už je méně vhodná, protože spousta vitamínů se varem zničí. Nakrájíme ji na malé kousky nebo lépe je ji nastrouhat či nakrouhat v kuch. robotu. Mechanicky narušená se bude psu lépe trávit.

Podávat můžeme všechny druhy zeleniny i ovoce co nás napadnou a psu chutnají.
 

Poměry zeleniny a ovoce:

50% listová zelenina - hlávkový salát, ledový salát, špenát, čínské zelí, polníček, rucolla, bylinky - pampelišky, kopřivy, nať mrkve, petržele....

30% ostatní zelenina - mrkev, petržel, celer, paprika, rajčata, okurky, kedlubny, ředkvičky, brokolice, květák, cuketa, pórek.......

20% ovoce - jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, banány, pomeranče, kiwi .....


Někteří psi zeleninu odmítají a tak je třeba ji buď "zamaskovat" nebo nahradit. Těm ne moc vybíravým bude stačit, když zeleninu namixujete a ochutíte třeba trochou oleje nebo vývaru. Pokud ale ani s takto upravenou zeleninou neuspějete, musíte ji nahradit něčím jiným - třeba zeleninou a bylinkami sušenými a pomletými na prášek. Pokud na to máte čas a podmínky, můžete si zeleninu nasušit sami, ale jednodušší bude si ji koupit. Existují různé směsi zeleniny a bylinek, např.FitBarf Sensitive.


 

 

 

OSTATNÍ + DOPLŇKY

Jako přísun dalších důležitých vitamínů, ale i jen pro zpestření, podáváme další doplňky - bílý jogurt, čerstvý (přírodní - hrudkovitý) sýr, tvaroh, vejce (v syrovém stavu pouze žloutek), oleje (rostlinné, rybí...), sůl

Dále je vhodné podávat nějaký minerální přípravek - např. Micro Mineral apod.. Podle kondice a zátěže psa přidáváme případně další doplňky - na klouby (Alavis, Colafit,Hydrolyzovaný kolagen....), mořské řasyRoboranPangamin...

 

Jak přejít z granulí na syrové

Je několik způsobů jak převést "granuláka" na krmení syrovou stravou. Vždy se ale musíme orientovat podle konkrétního jedince.

- rovnou podáme syrové maso

- 1 den hladovka a pak podat syrové maso

- udělat "mléčný" den - jogurt, tvaroh... a další den už podávat syrové maso.
- postupným přidáváním masa do granulí a snižováním dávek granulí. Tento způsob se ale jeví jako nejméně vhodný, protože granule a maso se odlišně tráví a tak nadměrně zatěžují žaludek a celý trávící systém.

Nedá se říct, který způsob je nejlepší, protože každý pes je jiný, a tak co jednomu nebude dělat potíže, nemusí u druhého fungovat.

Zatím se nejvíc osvědčil přímý přechod a nebo "mléčný den".

Z počátku je ale nutné dodržet určitá pravidla, nespěchat a neexperimentovat, protože, když pak pes dostane průjem, nebo bude mít jiné potíže, budete se muset vrátit zase na začátek.

- první týden krmit pouze libovou svalovinu


- maso nakrájet na malé kousky, které časem budete zvětšovat, případně pomlet
- kosti, vnitřnosti a tučnější maso zařadit až druhý nebo třetí týden - záleží jak si pes zvyká
- pokud pes syrové maso nechce, může se zpočátku krátce povařit (stačí i jen v mikrovlnce) a postupně vařit méně a méně


- zeleninu podávat nejlépe mixovanou nebo nasekanou na jemno (pro lepší strávení)

I přes veškerá "opatření" a opatrnost může pes dostat průjem nebo zvracet. Pokud se tak stane, na nějakou dobu se vyhněte masu, po kterém situace vznikla a vraťte se na začátek - k libovému netučnému masu. Pokud by byl průjem moc velký, nasaďte jeden den hladovku a pak den rozvařenou rýži s povařeným libovým kuřecím masem.

- pro upravení střevní mikroflóry použijte probiotickou pastu


- pro úpravu zažívání a "očistu" organismu můžete použít např. PHYTOVET Digestive mix
- někteří psi si neumí poradit s velkým kusem masa, či celou rybou - maso na několika místech nařízněte (ne úplně rozřezat), rybu zlomte. Pokud ani to nepomůže, musíte maso nakrájet a postupně zvětšovat.


- pokud pes krátce po jídle zvrací a toto opět požírá, nebraňte mu v tom, je to normální.
- někdy může ke zvracení dojí protože psa "tlačí" nakrájené kostky masa, které zhltal a nekousal. Krájejte proto maso spíše na plátky.


- z počátku může mít pes problémy se strávením zeleniny a ta pak v nezměněném stavu vychází ven - zeleninu spařte nebo krátce povařte - časem se to upraví

Ze zkušenosti můžu říct, že většina psů přechází na maso naprosto bez problémů. V podstatě platí, že čím kratší dobu byl pes krmen výhradně granulemi, tím je přechod rychlejší a snazší. Malá štěňata (8 týdnů) nemívají problémy vůbec.

 

potraviny nevhodné pro psy.odt (18363)

Vepřové nožky – hrozba pro psy !!!

Vepřové nožky mají pro psa význam jako zdroj kolagenu, který působí příznivě nejen na klouby a chrupavky, ale i na kůži. POZOR! Pouze dlouze vařené a zbavené všech kostí! Podávat psovi vepř. nožky syrové nebo dokonce sušené, je velmi riskantní. Obsahují množství krátkých kostí zápěstních, záprstních a kostí prstů – spěnka, korunka, špárek, délky cca 5-7 cm, které se přímo nabízí vzpříčit se psovi v hltanu, jícnu, či v jiné části trávící soustavy.

Je až zarážející, kolik prodejců na trhu nabízí vepřové nožky v různých úpravách, jako pamlsky pro psy! Důrazně varuji všechny majitele psů: nevěřte tomu, že to, co tito obchodníci nabízí, je vždy pro psa vhodné! Používejme svůj vlastní rozum, abychom určili, co je pro našeho psa vhodné a co nikoli.

Závěrem: přestože není pravidlem vzpříčení kosti v krku psa, tato hrozba tam je, i když v malém procentu, proto vepřové nožky psovi NEDÁVAT !!!