Psí puberta aneb jak ji přežít

Štěně toho během prvního roku svého života po vývojové stránce stihne velmi mnoho. Vždy't roční pes se pomalu řadí mezi psí dospěláky. Právě první rok života psů odpovídá zhruba patnácti letům života lidského.

 

Období vzdoru

Mladí psi mezi šestým a dvanáctým měsícem jsou extrémně rozpustilí, hraví, ale také vzdorovití a umínění. Doba , kdy se podvolovali bez odmlouvání vůdci smečky , at už psovi nebo člověku, je pryč. Nyní zkoušejí, jak daleko mohou zajít, například co se stane, když neposlechnou, a jestli by se mohli stát vůdcem smečky. Po prvním roce, nejpozději v osmnácti měsících , je utvořen základní charakter psa. V této době by se měl naučit, jak se má ve smečce chovat, co je dovoleno a kde jsou jeho hranice.

 

    Puberta jak známo nepostihuje jenom lidské nedospělce, ale i psí. A umí být i komplikovaná!Psí výrostci se do ní dostávají v období od šesti měsíců.U některých se tak děje dříve, u některých později. Tahle životní fáze psa přichází zhruba po tom, co štěně vymění svůj mléčný chrup za ten dospělý , trvalý.A jak se navenek pozná, že váš pes přichází do puberty? Tak, že jinak vcelku poslušný psík najednou jako by ohluchl, začíná ho zajímat velké množství vjemů, a vy jako byste ustoupili do pozadí.Nevěšte však hlavu, puberta jednou přejde. Ovšem v období psího dospívání je opravdu důležité psu vymezit mantinely a poctivě procvičovat poslušnost, i když je se psím puberťákem občas těžké pořízení. Jsou psi, u kterých se tohle rebelské období téměř neprojeví, a pak jsou tací chlupáčci, kteří jsou v období puberty na zabití. (jakoby jsme to neznali od nás , od lidí :o))

    Štěně v pubertě si ověřuje své schopnosti, testuje ostatní členy smečky a snaží se vylepšit své postavení. Ve vztahu k pánovy a jeho rodině je v tomto období pro psa důležité jasně vymezit sociální hierarchii. Tedy postavení psa v domácnosti.Není snad potřeba dodávat, že pes v lidské smečce má mít bezesporu postavení nejnižší, až za vaším partnerem,dětmi, rodiči nebo dalšími členy domácnosti.Nemusíte mít pocit, že pes tímto postavením o něco přichází. naopak, pes který ví, kde je jeho místo v hierarchii smečky a má jistotu, že členové  s vyšším postavením se za něj postaví a postarají se o něj, je dokonale šťastným, bezstarostným psem. Takový pes většinou nic příliš neřeší a pokud se cítí ohrožen, jde se schovat k pánečkovyi U něj hledá jistotu a oporu, kterou mu jeho pán poskytne. naopak psi, kteří nemají ujasněné své sociální postavení, mají pocit, že na jejich bedrech spočívá blaho smečky, a to jim přidělává starosti. Pro okolí je takový pes nepříjemný až nebezpečný.

S příchodem puberty se u štěněte začíná projevovat sexuální chování. Jeho nástup je ovlivněn fyziologickým vývojem každého jednotlivého psa.S tím, jak začíná být pohlavní orgány aktivní, se ze štěněte stává mladý pes. U fen se objevuje první hárání, psi začínají při močení zvedat nohu. Takže i hormony jsou příčinou toho, že pes je během puberty často náladový, neposlušný a zdánlivě zapomíná povely, které už perfektně ovládal. Naštěstí období puberty je krátké a dobře zvládnutý pes se opět stane poslušným. Mějte proto s mladým psem trpělivost, ale buďte důslední. Se sexuálními pudy přicházejí i první rozpory s ostatními psy stejného pohlaví. Pes už přestává být hravým štěňátkem, které se přátelí s každým na potkání.

Hierarchie smečky

Vybudovat si pevnou , ale láskyplnou autoritu, je nezbytně nutné pro klidné celoživotní soužití psa a jeho rodiny. To však vyžaduje značné úsilí a disciplínu, ovšem od všech zúčastněných. Pán musí nastolit rozumná a pevná pravidla a hranice, a v nich pak štěně vychovávat.Pes musí vědět, že jeho místo je až na nejnižším stupni smečky, tedy minimálně za všemi jejími dvounohými členy.

 

Zlozvyky, které pes v tomto období získá, se odnaučuji jen stěží.Většinou tyto zlozvyky a špatné vlastnosti vycházejí z negativních zkušeností nebo špatné výchovy člověkem. Proto je potřeby se na svět dívat psíma očima. Vychovávat psa , ale vždy být k němu spravedlivý a vyhnout se hrubému násilí, které nic neřeší. Zrovna tak je velmi důležité předvídat a vyhnout se špatným situacím, které by mohli poznamenat psychiku psa.Například bezdůvodné hrubé napadení cizím agresívním psem může u psa adolescenta vyvolat strachovou nenávist k ostatním psům, a sám se tak může stát do budoucna agresívním.Zkrátka, pokud to  jen trochu lze, pes by se měl vyhnout všem negativním zkušenostem, jež by do budoucna poznamenaly jeho osobnost.

Než pes dospěje, je vyloženě nutné ho naučit, že  s ním bude manipulováno. Česání, koupání, čištění uší, ošetření tlapek, veterinární výkony, zvedání a další věci bude muset váš pes absolvovat po celý svůj život.Když ho to v prvním roce nenaučíte, budete s tím mít plné ruce práce později. K veterináři budete chodit s hrůznou představou, co tam zase bude váš svěřenec předvádět, a psa bude potřeba dávat pod sedativa i kvůli maličkostem. A to je zbytečná zátěž jak pro vaši peněženku, tak pro jeho zdraví. Když se pes v mládí naučí , že se s vámi není radno prát při běžných úkonech, a je naprosto běžné , nechat si vyšetřit oči, uši, tlamu, učesat se a tak dále, máte na celý život vystaráno. Váš pes bude vzorný pacient, at už při závažném onemocnění, nebo jen při běžných úkonech.

 

V prvním roce života věnujte krmení a krmivu pozornost a rozhodně se nesnažte šetřit. Psa je samozřejmě nutné kvalitně krmit celý život, ale první rok se vyplatí dát si opravdu hodně záležet. V prvním roce života psa se totiž vyvíjejí důležité části těla- zuby, uši, chrupavky, vazy, kosti a svaly. Pokud má pes v tomto období nedostatek důležitých živin nebo krmení samotného, může to mít fatální důsledky, jako je : zhoršená kvalita zubů, nepevné uši, nesprávně vyvinuté klouby ( zejména u větších plemen) a špatné osvalení. Jak štěně vystartuje do života, má pak vliv na jeho zdraví po celý život. Nesprávně krmení psi jsou náchylnější k nemocem , úrazům nebo obezitě,To samozřejmě zvyšuje výdaje na veterinární péči, nehledě na útrapy, kterými projde váš pes a samozřejmě i vy s ním.To , co by se vám podařilo ušetřit při krmení méně kvalitní stravou , pak tedy vícenásobně vydáte za zdravotní péči.

Zkrátka , všechen čas a finance, které vložíte do psíka v době, než se z něj stane dospělák, se vám vrátí v podobě zdravého a poslušného psa. A co více si můžete pro sebe a svého čtyřnohého přítele přát?