Barf pro štěňata

Krmení štěňat


 

Protože výživové potřeby štěňat a rostoucích psů jsou jiné, než u psů dospělých, musíme jim uzpůsobit množství i složení potravy.

hlavním mottem při krmení štěňat a dorostenců by nám mělo být:

 

MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE !!!

 

Ptáte se proč? Protože s krátkodobým nedostatkem se organismus vyrovná lépe než s nadbytkem. Platí to jak pro vitamíny a minerály, tak i pro množství potravy. Proto štěně, ve snaze dopřát mu, nepřekrmujte a zbytečně nepřidávejte velké množství různých doplňků stravy. Prostě všeho s mírou :-)



 

výpočet krmné dávky

malé a střední plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2 = krmná dávka na den

velké plemeno do 6-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 2,5 = krmná dávka na den

mladý pes do 12-ti měsíců: ideální váha x 0,02 x 1,5 = krmná dávka na den

např.: 10 kg x 0,02 x 2 = 0,40 kg (tj 400g) / den

Nebo jednoduše 4-6% ideální hmotnosti - viz. Výpočet krmné dávky nebo Jídelníček pro štěňata

Krmnou dávku rozdělíme na několik dílčích. Jejich počet závisí na stáří psa.

2-4 měsíce - 4x denně

4-6 měsíců - 3x denně

6-12 měsíců - 2x denně

dospělého psa krmíme 1-2x denně 

poměry krmné dávky

maso - 70-80%

kosti - 30% z masové složky

přílohy - 20-30%

složení viz.: BARF v praxi

 

Jak je to s vápníkem ???

(přeložila Veronika Marcová www.barfers.de)

Největší starostí věšiny majitelů štěňat krmených BARFem, je pokrytí denní dávky vápníku. Tato starost dosahuje vrcholu v období přezubování, protože si myslí, že v tomto období pořebuje štěně mnohem víc vápníku, aby se zuby správně vyvinuly. Ale ani v tomto období není nezbytné přidávat extra dávku kalcia. Pro správný vývoj zubů je potřeba více výživových látek, které jsou důležité a které mají v tomto období svůj osobitý význam - Kalcium, Fosfor, Fluorid a vitamíny - A, C a D.

Rozmanitá strava sestavená z čerstvých potravin (tedy BARF), která se v průběhu týdne (i víc) stává svojí variabilitou vyváženou, zabezpečí dostatek všech potřebných látek a zabezpečí tak správný růst zubů i kloubů.

denní potřeba vápníku na 1kg hmotnosti

dospělý pes - 50mg

štěně - 100 - 150mg

štěně v období přezubování - 200mg

Při skrmování syrových kostí, kde má kalcium vysokou využitelnost, není vůbec problém denní dávku vápníku pokrýt. Už při skrmení 10-ti procent kostí z celkové krmné dávky je potřeba vápníku plně pokryta.

Na příklad u štěněte o hmotnosti 10kg zabezpečíme denní potřebu kalcia skrmením 112g kuřecích křídel, 80g kruřecích krků nebo 41g hovězí hrudní kosti. Protože BARF jídelníček obsahuje kostí mnohem více, je starost o zabezpečení dostatečného množství vápníku neodůvodněná.

Pokud jsem vás ale přesto nepřesvědčila, přidávejte některé z kompletních přípravků, které mimo jiné, vápník obsahují (Micro Mineral, apod.), ale nikdy samotné kalcium. Mohli byste tak nadělat více škody, jak užitku. Při krátkodobém nedostatku vápníku si organismus poradí, ale s nadbytkem si poradit nedokáže, váže jej v těle a dochází k poruchám jeho vstřebávání!


 

 




obsah kalcia (přibližné množství!!!) ve 100g:

hovězí (jehněčí) hrudní kost - 14 000 mg

kuřecí stehno a skelet - 7 000 mg

kuřecí křídla a krky - 1 500 mg

vaječná skořápka - 34 000 mg

další potraviny bohaté na vápník - mořské řasy, petržel, fíky, řeřicha, brokolice, špenát, kapusta, celer, salát, kopřivy, pomeranč, ředkvičky, šípky....

Mléčné výrobky mají také vysoký obsah vápníku, ale také hodně fosforu a proto nejsou vhodné jako náhrada zdroje vápníku ve stravě. Mléčné výrobky v krmné dávce počítáme jako maso, nikoli jako kosti.

 


 

 

- štěňatům, která mají sklony k tloustnutí nedáváme žádné tučné maso a přílohy - vepřové maso, vemena, škvarky, ale ani tučné tvarohy nebo jogurty

- naopak pokud potřebujeme, aby štěňátko trochu přibralo, tučných věcí se nemusíme bát (pokud je štěně dobře snáší)

- pokud štěně při výcviku odměňujeme pamlsky, počítáme při sestavení krmné dávky i s nimi - odečteme je (platí i pro dospělé psy)

- u velkých plemen je vhodné až do dokončení růstu přidávat některý z kloubních přípravků - vhodný je kolagen (PetVet Malpicoll nebo PetVet Collagen tbl.), kloubní dopňky od firmy Alavis, Fitmin apod. a další. Kloubní doplňky zančky PetVet naleznete zde PetVet pohybový aparát. Pokud nevíte který doplněk je vhodný pro Vašeho pejska, kotaktujte mě. Sulcem z vepřových nožiček také nic nezkazíme.

- z dalších doplňků je vhodný Pangamin, minerální doplňky - kompletní doplněk pro štěňata se správným poměrem vápníku a fosforu PetVet Osteo, mořské řasy PetVet Ascokelp nebo zvápenatělé mořské řasy PetVet zvápenatělá mořská řasa.

- některá štěňata musíme kosti "naučit" jíst. Někteří jedinci je odmítají, jiní hltají v celku. Malým plemenům a hodně malým štěňatům můžeme kuřecí křídla, skelety nebo krky namlít, později nasekat a až časem dávat vcelku. Pokud štěně kosti hltá a nekouše, dáváme jen tak velké kusy, aby se nemohlo udusit.


O krmení štěňat už jste si jistě něco přečetli v kapitole Krmení štěňat. Zde jste našli stručný vzorec pro výpočet objemu krmné dávky a hlavně jste se dozvěděli jak je to s vápníkem.

Zde najdete zjednodušenou tabulku pro výpočet hlavních složek krmné dávky - masa, zeleniny a kostí. Tabulka vychází ze základního výpočtu, tedy 4-6% ideální váhy. Ideální vahou se myslí váha v tom daném okamžiku. Takže doplníte požadované procento a váhu a tabulka vám spočítá, kolik dávat masa, zeleniny a kostí. Celkově krmnou dávku ale musíte vždy přizpůsobit danému jedinci, protože jak už jsem několikrát napsala, každý pes je jiný! Pokud začínáte, začněte třeba na 5-ti procentech a podle toho jak bude štěňátko prospívat, dávku upravte.

 

výpočet krmné dávky pro štěně od 2 měsíců

 


příklad jídelníčku pro štěně od 2 měsíců - 5%, váha 10kg - krmíme 3-4x denně

1.
130g kuřecích skeletů, krků nebo křídel

2.
100g tvarohu, bílého jogurtu, zakysané smetany nebo acidofilního mléka apod. třeba se lžičkou medu (cca 2-3x týdně)
nebo 100g ovoce - nastrouhané jablko, banán....cokoli co bude pejskovi chutnat (cca 2-3x týdně)
nebo 100g masa (cca 2-3x týdně)

3.-4. (můžeme rozdělit na 2x)
200g masa + 80g zeleniny


 

KOSTI - 30% z masové složky

Kosti dáváme podle velikosti a "zručnosti" štěňátka mleté, nasekané nebo v celku. U miniaturních plemen, bude nejspíš nutné kosti pomlet nebo alespoň hodně rozdrtit - nasekat a pomlátit paličkou na maso. Lepší mlýnky na maso si s kostmi jako jsou kuřecí skelety, křídla nebo krky poradí.


Po čase můžeme zkusit pejskovi nabídnout třeba celé kuřecí křídlo a pokud si s ním poradí, máme vyhráno a už nemusíme mlít :-) Většina štěňat hodně hltá, takže obzvlášť při zkrmování kostí na ně dohlížíme! Kost mu můžeme přidržet, aby bylo nuceno kousat. Věřte, že i mléčné zoubky si s měkkými kostmi (např. kuřecími) poradí.


A samozřejmě můžete dávat jakékoli velké kosti a klouby na okusování. Štěňátko tak spolehlivě na pár hodin zabavíte :-)

Z hlediska obsahu vápníku jsou nejlepší skelety - 7000 mg ve 100g. Kuřecí křídla nebo krky obsahují 1500mg ve 100g.
Absolutně nejlepším přírodním zdrojem vápníku je vaječná skořápka - 34000 mg ve 100g. Ovšem o využitelnosti takto podaného vápníku se spekuluje. Minimálně se doporučuje nadrcené, ještě lépe na prášek semleté, skořápky zakápnout několika kapkami citronové šťávy. Vit. C totiž podporuje vstřebávání vápníku do těla.



MASO

Maso krmíme jakékoli - jak svalovinu, tak vnitřnosti. Není vhodné krmit štěně pouze svalovinou v domění, že je to krásné a "čisté" maso. Naopak by jsme tak pejskovi spíše ublížili!

Střídejte maso i vnitřnosti nebo ještě lépe, dávejte rovnou směsy svaloviny a vnitřností. Výborné jsou také neprané zelené dršťky nebo vemeno (pozor je tučnější). A samozřejmě ryby. Malému štěňátku (do 2 měsíců) dáváme nejdříve vykostěné nebo pomleté, později můžeme i s celými kostmi.


ZELENINA, OVOCE, MLÉČNÉ VÝROBKY

Zeleninu a ovoce můžeme dávat jakékoli, které budou pejskovi chutnat.

Z mléčných výrobků není vhodné snad pouze kravské mléko. Kozí mléko, podmáslí, acidofilní mléko apod. můžeme bez obav podávat. Jogurty a tvarohy jsou nejlepší netučné (ne odtučněné) a neochucené. Ale ani ochucený jogurt nebo sladký Pribináček pejskovi neublíží. Jen jej nedávejte moc často.




DOPLŇKY

U štěňátek je otázka přidávání doplňků ještě aktuálnější než u dospělých psů. Co tedy přidávat? V podstatě není nutné přidávat nic, protože při pestrosti stravy, kterou BARF poskytuje si ogranismus vezme vše potřebné.

Ale protože všichni chceme pro štěňátko to nejlepší, tak s takovým tvrzením asi úplně spokojeni nebudeme a aspoň nějak budeme chtít pejskovi přilepšit. Pak tedy doporučuji některé z kompletních přípravků určených pro štěňata a mladé psy v růstu - např. 
PetVet Osteo. Nikdy nepřidávejte samotný vápník!!! S nedostatkem vápníku se tělo vyrovná lépe, než s jeho přebytkem. Pokud je v organismu nadbytek vápníku, tělo ho začne vázat a dochází k poruchám jeho vstřebávání a tak paradoxně k jeho nedostatku. Pokud by jste měli z jakéhokoli důvodu pocit, že chcete přidávat vápník, poraďte se o tom s veterinářem!

Potřeba vápníku je největší v době přezubování, tj. 3-6 měsíc. Na tuto zvýšenou potřebu často reagují uši, které se začnou stavět nebo padat do poloh, které se nám určitě nebudou líbit a tlapky, které se mohou začít prošlapávat. V tom případě přidáme nějaký kompletní přípravek s obsahem kalcia (viz výše)

U velkých a obřích plemen je vhodné přidávat klobní doplněk a to nejméně do 18ti měsíců. Přípravků je velké množství, výběr je jen na vás. Nejběžnější je podávání kolagenu
(PetVet Malpicol nebo Collagen), který můžete podávat po celý život vašeho psa nebo alespoň 2x ročně udělat 2-3 měsíční kůru.

Co dál ještě přidávat? Tak třeba med, vaječné žloutky, oleje, sušené nebo čerstvé bylinky, mořské řasy, Pangamin....Výběr je zase jen na vás.



Jak začít krmit maso?


Pokud bylo štěňátko už u chovatele na maso zvyklé, máte to jednoduché a už jen pokračujete. Většina chovatelů ale krmí granulemi, takže je více než pravděpodobné, že štěňátko maso ještě nevidělo. V tom případě mu necháme několik dnů, aby si zvyklo na nové prostředí a teprve až se aklimatizuje, začneme převádět na jiný druh stravy. Štěňátka jsou velice přizpůsobivá a s přijímáním masa většinou nemají žádný problém. Začneme s libovým kuřecím masem nakrájeným na kousíčky nebo pomletým a trochou mixované zeleniny. Když to nebude pejskovi dělat problémy, postupně přidáváme další druhy masa, zeleniny a ovoce. Pejska ale pečlivě sledujeme a v případě že se objeví průjem, na čas z jídelníčku vyřadíme potravinu po které vzniknul.

Mleté nebo sekané kosti můžeme začít dávat hned od začátku. Štěněcí žaludek ještě není tak "zkažený" jako žaludek psa, který byl x let krmen granulemi a tak si s kostmi bez problémů poradí.

Štěňátka většinou maso přijímají s nadšením a to takovým, že zapomínají kousat. Často pak potravu vyzvrací a v klidu si ji sní ještě jednou. Nebraňte jim v tom, nic se jim nestane.