Rady do začátku

 

Příprava domácnosti na malé štěně

  • Pelíšek umístíme na klidné místo, ale tak, aby z něj štěně mělo možnost (alespoň částečně) sledovat chod naší domácnosti. Psům nesvědčí průvan ani příliš sálavé teplo. Proto není vhodné dávat pelíšky pod tělesa ústředního topení, pod okna apod.
  • Malé 8-týdenní štěně nás může svým chováním snadno ukolébat, ale jen co trochu povyroste, stane se z něj malý ničitel. Velmi rychle u něho nastane období objevitelské a z malého neviňátka se stává vytrvalý testovač odolnosti domácího zařízení. S přibývajícími měsíci štěně čím dál tím méně spí, více si hraje a ke všemu také začne výměna chrupu. Když se toto všechno sečte, tak si při nedostatečné bdělosti, můžeme zadělat na řadu nepříjemností. 
  • Než se štěně naučí doma udržovat čistotu, je výhodnější odstranit všechny koberce. Dobře udržovatelná dlažba s hladkým povrchem nebo plovoucí podlaha může zase dělat při pohybu potíže (zranění při uklouznutí, později rozevřené tlapy, uvolněné klouby). V zájmu jejich zdraví obětujeme tedy méně cenné koberce, předložky a koberečky (s protiskluzovou úpravou), aby se štěně mělo čeho zachytit a nepodkluzovaly mu nohy.
  • Z místností, ve kterých bude štěně nejčastěji pobývat, prozatím odstraníme zejména jedovaté pokojové květiny.
  • Pozor na záclony, závěsy, přívody - kabely k elektrickým spotřebičům
  • Chemikálie pro domácnost uložíme na bezpečné místo
  • A připomeňme si, že drtivé většině problémů můžeme zabránit důslednou výchovou, dostatečným a správným zaměstnáním štěněte, zajímavými a bezpečnými hračkami, nejlépe těmi ke kousání.
  • První dojem je pro štěně poměrně dost zásadní. Proto má být domácí prostředí, do kterého přichází, pomyslnou přívětivou náručí a ne cirkusem, točícím se kolem štěněte
  • Dopřejeme mu dostatek odpočinku
  • Do jídla ho nebudeme nutit, zejména po dlouhé namáhavé cestě. Misku s čistou vodou však musí mít k dispozici stále!!!
  • Štěně při krmení i spánku nemá nikdo rušit. Dohlížíme hlavně na menší děti. Ty někdy dokáží svým bezprostředním chováním vypěstovat v některých psech pořádnou averzi.
  • Výživa velkého psa je časově (pokud připravujete potravu doma) i finančně náročná.Psi obřích plemen (nad 45kg)  dospívají ve věku 15-24 měsíců, růst je pak ukončen zhruba v 18. měsíci věku. Vývoj kostry je ukončen až ve věku 24 měsíců. Přinejmenším do té doby je třeba myslet na to, abychom psa nesprávnou výživou v jeho vývoji „nepodtrhli“.Rychlý fyzický růst s sebou nese i zdravotní rizika. Rizikové je období od 3. měsíce věku, kdy začne štěně překotně růst. Majitel hledí v úžasu na rapidně se zvětšujícího milánka, a má-li dobré srdce, pomyslí si: Roste jako z vody, tož ho musíme fedrovat, aby nebyl jak lunt! Také ti, co chtějí mít většího psa než soused, vymění menší misku za jednou tak velkou. Chyba! Nadměrnými dávkami potravy podpoří ještě rychlejší růst, což mnohdy vede k fatálním kosterním defektům. Rychlost růstu u většiny obřích plemen kulminuje ve věku 6. měsíců. Nadměrná hmotnost štěněte pak neúměrně zatěžuje pohybový aparát, zejména kosti, klouby, šlachy a vazy. Štěně má prošláplé tlapky, kulhá, rentgen odhalí dysplazii kyčelních kloubů a pouhé oko objeví nejrůznější postojové abnormality. Poruchy ve vývoji kostry tedy způsobuje nejen nedostatek potravy (podvýživa až rachitida), ale i nadbytek potravy (menší či větší nadváha). Dále se na poruchách ve vývoji kostry a na kloubních anomáliích podílí jak nadměrná fyzická zátěž (dlouhé pochody, skákání z výšek nebo přes překážky atd.), tak nedostatek či nadbytek vápníku (osteochondróza). Je vhodné používat jako doplněk stravy Alavis MSM -  kloubní výživa, veterinární přípravek v tabletové formě, obsahuje kombinaci chondroprotektivních látek: glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu a látky MSM. Působí na zpevnění vazů a šlach, potlačení zánětu a na regeneraci a relaxaci svalů.

 

  • Přehnaná pozornost může být paradoxně příčinou špatné kondice štěněte. Nedostatek spánku vyvolává nejen poruchy chování, čímž si můžeme vychovat nervově labilního jedince i z původně pohodového štěněte a spánku malé štěně zpočátku potřebuje opravdu mnoho. 
  • Na „venčení“ používáme stále stejné místo, pokud se někdy podaří štěněti loužička jinde, ihned ho pokáráme a zaneseme na místo k tomu určené (staré noviny, plena)
  • Nepodáváme mléko, zbytky lidských jídel, ani jiné „pochutiny“, protože pak nebude jíst granule, ve kterých jsou obsaženy všechny potřebné živiny k zdravému vývoji štěněte